Nowa prasa drukarska w Werner Kenkel

26/10/2014
Rapida 145

Werner Kenkel, polski producent opakowań rozszerzył ostatnio swój park maszynowy o drugą wielką offsetową prasę drukarską firmy Koenig & Bauer (KBA). Nowa maszyna Rapida 145 wyposażona w 5 zespołów drukujących oraz wieże lakierujące w przeważającej mierze drukuje opakowania z tektury falistej, podobnie jak KBA Rapida 162a, która z powodzeniem używana jest w tej firmie od kilku lat. Urządzenie zwiększy możliwości produkcyjne firmy o niemal 80 procent.

Werner Kenkel jest przedsiębiorstwem rodzinnym, założonym w 1979 roku. Firma od samego początku specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury litej oraz falistej używając metody flekso oraz offsetowej. Werner Kenkel posiada obecnie 3 zakłady, a oddział produkujący opakowania z nadrukiem flekso mieści się w Krzycku Wielkim. Pierwsza Rapida 162a została zainstalowana w tej fabryce w 2010, a niedawno dołączyła do niej nowa Rapida 145. Współwłaściciel firmy, Damian Kenkel powiedział: - Głównymi czynnikami zakupu nowej prasy były: chęć nadążenia za ciągle rozwijającym się w Polsce rynkiem opakowań, zwiększające się wymagania klientów w kwestii jakości jak i wykończenia oraz potrzeba możliwości produkcyjnych. Pozytywne doświadczenie pracy z naszym pierwszym urządzeniem Rapida 162a sprawiło, iż po raz kolejny zdecydowaliśmy się na maszynę firmy Koenig & Bauer. Przez ostatnie 4 lata, Rapida 162a była głównie wykorzystywana do produkcji zwykłych opakowań. Teraz, po przekazaniu części tych zadań nowej Rapidzie 145, zamierzamy wykorzystać jej niezwykłe możliwości, by zadbać o wykończenia i efekty specjalne.

Maszyna drukarska Rapida 145
Nowa maszyna, wyposażona w 5 zespołów drukujących, jest idealnie dostosowana do produkcji w firmie Werner Kenkel. Umieszczona jest na cokole, o wysokości 420mm, a w skład jej wyposażenia wchodzi pakiet CX, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS, niezależne napędy cylindrów płytowych SPC, automatyczny samonakładak typu non-stop, system kamer do automatycznego ustawiania registrów dla form drukowych PlateIdent, niezależny i symultaniczny napęd SRW pozwalający na mycie wałków w nieużywanych zespołach drukujących podczas trwającej produkcji, energooszczędną technologię suszenia KBA VariDry Blue, wodno-glikolowe systemy chłodzenia, system synchronicznego mycia obciągów gumowych i dociskowych CleanTronic Synchro, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS, niezależne napędy cylindrów płytowych SPC, system kamer do automatycznego ustawiania registrów dla form drukowych PlateIdent, system synchronicznego mycia obciągów gumowych i dociskowych CleanTronic Synchro, niezależny i symultaniczny napęd SRW pozwalający na mycie wałków w nieużywanych zespołach drukujących podczas trwającej produkcji, wodno-glikolowe systemy chłodzenia oraz energooszczędną technologię suszenia KBA VariDry Blue.

Adam Kenkel, Jan Korenc, Damian Kenkel, Grzegorz Szymczykowski

Konsola systemu ErgoTronic ColorControl wyposażona jest w ErgoTronic Lab oraz QualiTronic ColorControl. Całość zintegrowana jest z systemem logistyki stosów do nakładania oraz wykładania, a także podłączona jest z firmowym systemem komputerowym, z którym współpracuje także wspominana wcześniej Rapidą 162a. Wiesław Grabsztunowicz, szef produkcji i główny planista firmy Werner Kenkel powiedział: - Tylko kilku sprzedawców oferowało format maszyny, jakiego potrzebowaliśmy. Wiedzieliśmy, że KBA jest zaufanym dostawcą, a ich siedziba znajduje się niedaleko polskiej granicy, co było istotną zaletą. Byliśmy bardzo zadowoleni z profesjonalizmu KBA gdy otrzymaliśmy maszynę Rapida 162a. Prasa działa całkowicie bez problemów. Kolejną zaletą było to, iż nasi pracownicy byli już zaznajomieni ze sposobem używania urządzenia. Z tych powodów po raz kolejny postawiliśmy na KBA.

Maszyna Rapida - KBA

Możliwości maszyny Rapida 145, pozwalają jej na przejecie większości zadań od większej Rapidy 162a. Wiesław Grabsztunowicz jest przekonany, że elastyczność obu urządzeń zwiększyła się, jeśli chodzi o drukowanie mniejszych nakładów i krótszy czas przezbrojenia. - Spędziliśmy kilka dni omawiając optymalne wyposażenie naszej nowej prasy z przedstawicielami KBA. Podczas rozmów, najwyższą wagę przyłożyliśmy do ogromnego potencjału działajacej u nas Rapidy 162a wyposażonej w dwie wieże lakierujące oraz 5 zespołów drukujących. Możliwość przeniesienia na maszynę Rapida 145 większych zamówień, które wymagają lakieru dyspersyjnego znacznie odciążyło używane przez nas urządzenie, która może zostać przeniesione do zadań polegających na produkcji wysokiej jakości przetworzonych opakowań. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco rozszerzyć spektrum naszych produktów.

Damian Kenkel powiedział: - Nasi klienci to światowi potentaci z branży FMCG, elektronicznej oraz chemicznej. Ich oczekiwania, jeśli chodzi o jakość, zmuszają nas by ciągle inwestować we flotę maszyn. Dołączenie do niej nowego urządzenia Rapida 145 idealnie wpasowuje się w tę strategię.

Jan Korenc, dyrektor generalny, dodaje: - Cieszymy się z faktu, iż firma Werner Kenkel po raz kolejny zainwestowała w technologię oferowaną przez KBA. Jestem przekonany iż nasz nowy nabytek przyczyni się w znacznym stopniu do dalszego rozwoju firmy. Ta całkowicie zautomatyzowana prasa została dostosowana do szybkiego i ekonomicznego produkowania krótkich serii. Jesteśmy niezwykle dumni, iż grono polskich firm poligraficznych, bazujących na zaawansowanych rozwiązaniach stworzonych przez firmę Koenig & Bauer właśnie powiększyło się o naszą firmę.