50 lat produkcji tektury w zakładzie Metsä Board w Kemi

21/10/2021
50 lat produkcji tektury w zakładzie Metsä Board w Kemi

Pięćdziesiąt lat temu – 16 października 1971 r. – zakład w Kemi rozpoczął produkcję linerów. Na początku był to niebielony kraftliner, do którego dołączały nowe produkty o coraz wyższej jakości, używane jako materiał do wytwarzania opakowań użytkowych i prezentacyjnych. Obecnie Metsä Board Kemi jest czołowym producentem powlekanych kraftlinerów z wierzchnią warstwą bieloną.

Zakład w Kemi był pionierem w rozwoju powlekanych białych linerów. W 1975 r. ukończono budowę bielarni, a wkrótce potem rozpoczęto produkcję linera marmurkowego. Po kolejnych inwestycjach, w 1986 roku uruchomiono produkcję kraftlinera z wierzchnią warstwą bieloną. W 1990 r. postawiono następny krok w zakresie modernizacji, uruchamiając urządzenia do powlekania, a w 2011 r. zainwestowano w podwójne powlekanie. Z biegiem lat inwestowano w nowe technologie, a zdolność produkcyjna wzrosła ponad dwukrotnie – ze 180 000 do 425 000 ton rocznie. Dzięki temu zakład w Kemi stał się największym na świecie producentem powlekanych linerów z bieloną warstwą wierzchnią, a słowo „Kem” jest synonimem jakości.  - Klienci na całym świecie mówią, że chcą kupić «Kemi», gdy chodzi im o najwyższej jakości biały kraftliner – powiedział Panu Räsänen, Product Manager Kemi Mill.

Kraftlinery produkowane w w Kemi są używane jako warstwa wierzchnia tektury falistej i są znane na całym świecie ze stabilnej jakości i znakomitego dostosowania powierzchni do wymagań druku. Modernizacja linii do produkcji powlekanego linera na tekturę falistą była związana z ważnymi zmianami metod produkcji: maszyny pracują obecnie w niższych temperaturach, zużywając nawet jedną trzecią energii mniej. Powlekany liner odgrywa ważną rolę w zmniejszeniu śladu węglowego tektury falistej. Jako materiał opakowaniowy, tektura falista świetnie spełnia założenia gospodarki obiegowej dzięki powszechnie stosowanemu recyklingowi.

Obecnie papiernia Metsä Board w Kemi zatrudnia około 120 profesjonalnych pracowników, którzy dzięki swojemu bezkompromisowemu podejściu do jakości są kluczem do sukcesu kraftlinerów z Kemi. Obecna inwestycja zwiększy produkcję kraftlinera z białą warstwą wierzchnią i przyczyni się do dalszej poprawy efektywności wykorzystywania materiałów i energii w zakładzie. Inwestycja Metsä Fibre w zakład bioproduktów w Kemi stworzy zrównoważone podstawy dla przyszłości wolnej od paliw kopalnych i umożliwi kolejne 50 lat sukcesów linerów z Kemi.