Magic Grippery - niezliczona ilość zastosowań chwytaków próżniowych

26/09/2019
chwytaki Magic Gripper z wymiennymi ssawkami
Nowość w technologii podciśnieniowej, chwytaki Magic Gripper z wymiennymi ssawkami. Magic Gripper to cały układ próżniowy w jednym elemencie, przyłącze montażowe, wydajny eżektor próżniowy, automatyczny zawór przedmuchowy, filtr próżniowy i ssawka.
chwytak próżniowy magic gripper

Rys. 1 Chwytak próżniowy Magic Gripper z wyszczególnionymi elementami; patrząc od góry: profil aluminiowy, przyłącze montażowe, wydajny eżektor próżniowy, automatyczny zawór przedmuchowy, filtr próżniowy, ssawka

Źródło: Katalog Magic Gripper, str. 5

Główną zaletą technologii eżektorowej jest możliwość umieszczania pomp próżniowych (eżektorów zasilanych sprężonym powietrzem) przy samym punkcie ssania. Układ taki pozwala na wytwarzanie próżni tylko tam gdzie jest taka potrzeba, jest to duża przewaga nad systemami próżni centralnej, gdzie pompa próżniowa elektryczna musi pracować ciągle. Chwytak podciśnienia Magic Gripper to kolejna ewolucja tego rozwiązania, gdzie eżektor jest nabudowany na ssawkę. Chcąc podnieść jakikolwiek element wystarczy dostęp sprężonego powietrza, a Magic Gripper zrobi resztę.

  magic gripper zastsowawania

Rys. 2 Zobrazowanie pracy Magic Gripper - podnoszenia trzech elementów o różnej strukturze powierzchni

Źródło: Katalog Magic Gripper

Chwytaki podciśnieniowe mogą być wyposażone w różne eżektory, o różnych wydajnościach, dobieranych w zależności od aplikacji. Aplikacje szczelne (podnoszenie blach, tafli szkła, kafelek) nie wymaga dużych przepływów podciśnienia i już ejektory o najmniejszych wydajnościach sprawdzą się świetnie. Przy aplikacjach nieszczelnych (podnoszenie kartonów, płyt wiórowych, płyt warstwowych, nielaminowanych desek) stosujemy eżektory podciśnienia o większych przepływach, aby zrekompensować nieszczelności/porowatości w przenoszonych materiałach. Zakres wydajności eżektorów w chwytakach Magic Gripper pozwala na dobór najodpowiedniejszego rozwiązania do danej aplikacji. Należy też wspomnieć o zużyciu sprężonego powietrza, którym zasilamy Magic Grippery. Dzięki zastosowaniu wielostopniowych eżektorów poziom poboru sprężonego powietrza jest na bardzo niskim poziomie, co pozwala finalnie na tworzenie oszczędnych układów próżniowych.

Kolejna bardzo ważna zaleta przy zastosowaniu chwytaków Magic Gripper to możliwość doboru najbardziej optymalnej ssawki do danej aplikacji. Producent daje nam możliwość wyboru spośród 9 różnych warg ssawkowych, co pozwala zrealizować podnoszenie elementów w większości aplikacji próżniowych.

eżektor

Rys. 3 Od góry: eżektor (niebiesko biały element) oraz 9 rodzajów ssawek do różnych aplikacji

Źródło: Katalog Magic Gripper, str. 8-9

Wargi płaskie U świetnie sprawdzą się jako ssawki do szkła, blach oraz sztywnych kartonów. Wargi MBL zostały zaprojektowane do podnoszenia nieregularnych i zakrzywionych kształtów, z powodzeniem są wykorzystywane jako ssawki do jajek, do przenoszenia jabłek, a innym zastosowaniem warg MBU to ssawki do woreczków plastikowych. Miękkie i głębokie wargi MD będą idealne jako przyssawki do płyt warstwowych, fornirów meblowych, metalowych elementów karoserii. Kształt półtora-mieszkowy pozwala na chwycenie obłych kształtów, np. butelek, plastikowych kubeczków itp. Piankowe wargi SF to najlepszy wybór jako przyssawki do kafelek, pianka bardzo dobrze dosysa się do wszelkich nierówności, więc znajdą zastosowanie również przy podnoszeniu cegieł, płyt marmurowych i nieobrobionych desek. Możliwości zastosowania ssawek w chwytaku Magic Gripper jest prawie nieskończenie wiele!

Każdy chwytak próżniowy Magic Gripper wyposażony jest w automatyczny zawór przedmuchowy, dzięki któremu następuje bardzo szybkie opuszczenie podnoszonego elementu, co pozwala przyspieszyć proces podnoszenia i odkładania. Zawór przedmuchowy ma również drugą funkcję w połączeniu z filtrem próżniowym, który również jest częścią integralną chwytaka i zapobiega zanieczyszczeniu przyssawki. W momencie, kiedy wyłączone jest zasilanie sprężonym powietrzem, następuje automatyczny przedmuch, to powoduje oczyszczenie filtra, a w rezultacie całej ssawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu żadne zanieczyszczenie nie dostaje się do eżektora. A musimy pamiętać, że zanieczyszczenie pompy eżektorowej skutkuje znacznym obniżeniem wydajności oraz poziomu podciśnienia.

Chwytaki podciśnieniowe Magic Gripper są dostępne z uchwytami montażowymi, pasującymi do większości profili aluminiowych, dodatkowo producent oferuje możliwość zakupu gotowego stelażu połączeniowego pozwalającego w szybki i łatwy sposób zmontować układ próżniowy na 4, 6 lub 8 ssawek.

odpowietrzenie
Rys. 4 Od góry: Sprężone powietrze, Odpowietrzenie, Podciśnienie

Źródło: Katalog Magic Gripper, str. 16-17

Chwytaki Magic Gripper to nowa generacja pomp próżniowych eżektorowych, zastosowanie ich pozwala budować oszczędne, zdecentralizowane układy próżniowe.

Autor: Aleksandra Pachura - Kierownik działu techniki podciśnieniowej i sprężyn gazowych, Product Manager w Pneumat System