Mondi zainwestuje 280 mln euro w opakowania z tektury falistej

23/03/2022
Mondi zainwestuje 280 mln euro w opakowania z tektury falistej
Firma Mondi, światowy lider w produkcji opakowań i papieru, zainwestuje 280 mln euro w rozwój zakładów produkujących opakowania z tektury falistej w czterech krajach, aby zwiększyć produkcję i skuteczniej obsługiwać klientów.

Mondi przeznaczy blisko 185 mln euro na rozszerzenie sieci zakładów Corrugated Solutions w Europie Środkowej i Wschodniej oraz 95 mln euro na modernizację fabryki tektury falistej Mondi Świecie w Polsce. Działania te stanowią ważną część ogłoszonych przez Mondi w tym roku inwestycji o wartości 1 miliarda euro, mających na celu przyspieszenie wzrostu w dziedzinie zrównoważonych opakowań. 

Oczekuje się, że europejski popyt na opakowania z tektury falistej będzie wzrastał o 2 - 4% rocznie w perspektywie średnioterminowej, ponieważ klienci coraz bardziej domagają się bardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych. Aby sprostać temu rosnącemu popytowi, Mondi inwestuje w swoje możliwości zaopatrywania rozwijających się rynków FMCG, eCommerce i przemysłu z zakładów i urządzeń efektywnie wykorzystujących zasoby naturalne.

- Zrównoważony rozwój jest centralnym elementem strategii Mondi. Stałe inwestycje w naszą działalność związaną z opakowaniami z tektury falistej wspierają nasze zobowiązania MAP2030 dotyczące opakowań i rozwiązań papierowych opartych na modelu gospodarki cyrkularnej, tworzonych przez ludzi, którzy podejmują działania na rzecz klimatu. Wspólnie z naszymi dostawcami optymalizujemy nasze procesy produkcyjne, aby w bardziej odpowiedzialny sposób wykorzystywać zasoby, minimalizować nasz ślad węglowy i przyczyniać się do tworzenia lepszego świata. Jednocześnie klienci korzystają z lepszej jakości produktów i krótszych terminów realizacji, a nasi pracownicy cieszą się z ciekawych możliwości pracy na najnowocześniejszych maszynach o światowych standardach bezpieczeństwa - mówi Markus Gärtner, CEO Corrugated Packaging w Mondi.
 Markus Gärtner, CEO Corrugated Packaging w Mondi
 

Najważniejsze założenia programu inwestycyjnego:

  • Modernizacja zakładu produkcji tektury falistej Mondi Świecie, obejmująca gruntowną przebudowę maszyn papierniczych PM2 i PM5, nową instalację oczyszczania beztlenowego wraz ze zintegrowanym systemem chłodzenia oraz modernizację celulozowni, linii włókien wtórnych i systemu odzyskiwania energii. Dzięki tym ulepszeniom zakład będzie mógł sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na wysokowydajne urządzenia, poprawić jakość produktów oraz zwiększyć efektywność środowiskową poprzez zmniejszenie zużycia wody i emisji ścieków oraz zwiększenie efektywności energetycznej.
  • Zakład w Mondi Warszawa zwiększy swoją wielkość i wydajność ponad dwukrotnie, a także otrzyma nowe maszyny i automatykę, w tym tekturnicę o szerokości 3,35 m.
  • Rozszerzenie produkcji rozwiązań z zakresu tektury falistej dla rynku eCommerce poprzez modernizację i usprawnienia w ośmiu zakładach zlokalizowanych w Polsce (Simet, Świecie, Warszawa, Dorohusk, Szczecin, Bystrzyca), Niemczech (Eschenbach) i Czechach (Bupak), a także kompleksową modernizację Mondi Simet w celu budowy magazynu do składowania wyrobów gotowych i automatyzacji wewnętrznych przepływów materiałowych.
  • Inwestycje w działalność w Turcji będą koncentrowały się na nowo nabytych zakładach Mondi Olmuksan, przy czym zakład w Gebze specjalizował się będzie w produkcji opakowań dla handlu elektronicznego, a zakład w Bursie wzmocni swoją produkcję w zakresie materiałów o dużej wytrzymałości, dodając produkcję arkuszy. Przede wszystkim zakład w Izmirze zostanie przekształcony w wyniku kompleksowego programu modernizacji i rozbudowy, co umożliwi skokowy wzrost produkcji i wydajności oraz dalsze doskonalenie w zakresie zapewniania jakości dla klientów. Mondi Tire Kutsan Karaman otrzyma również nową, wysokiej jakości maszynę drukującą.
- Inwestycje w najnowocześniejsze maszyny dla zakładów Mondi Olmuksan poszerzają naszą ofertę dla klientów w regionie, zgodnie z naszą ambicją stania się wiodącym graczem na strukturalnie atrakcyjnym rynku tureckim. Dzięki naszym ogólnym planom ekspansji i modernizacji będziemy nadal wiarygodnym partnerem zaspokajającym rosnące zapotrzebowanie detalistów internetowych na opakowania dla handlu elektronicznego zaprojektowane z myślą o gospodarce cyrkulacyjnej. Najnowsze badania rynku dotyczące trendów w zakupach i opakowaniach w handlu elektronicznym w Niemczech i Polsce, zlecone przez Mondi, pokazują, że konsumenci w każdym wieku nadal kupują w Internecie i preferują opakowania do handlu elektronicznego, które są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju - mówi Armand Schoonbrood, COO Corrugated Solutions w Mondi.
Armand Schoonbrood, COO Corrugated Solutions w Mondi
 
Rozbudowa i modernizacja półchemicznej papierni flutingowej Mondi w Kuopio również przebiega zgodnie z planem. Ogłoszony w zeszłym roku projekt inwestycyjny o wartości 125 mln euro zwiększy zdolności produkcyjne zakładu o około 55 000 ton rocznie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów, poprawić jakość produktów i konkurencyjność kosztową oraz wzmocnić działanie zakładu w zakresie ochrony środowiska. Projekt obejmuje modernizację składu drewna, linii włókien, instalacji odparowywania i maszyny papierniczej, a jego uruchomienie planowane jest na czwarty kwartał 2023 roku.
 
Źródło: Mondi