Najnowocześniejsza maszyna do produkcji tektury litej w Europie zostanie uruchomiona w Husum

21/07/2023
Najnowocześniejsza maszyna do produkcji tektury litej w Europie zostanie uruchomiona w Husum

Metsä Board, wiodący europejski producent wysokiej jakości tektury z włókien pierwotnych, należący do Metsä Group, doszedł do ostatnich etapów rozbudowy mocy produkcyjnych linii do produkcji tektury litej w fabryce Husum w Szwecji. Po zakończeniu rozbudowy, maszyna BM1 do produkcji tektury litej będzie dostarczać rocznie 600 000 ton tektury litej premium o niskiej gramaturze na opakowania dla konsumentów i zastosowań końcowych w gastronomii na całym świecie.

Oczekuje się, że rozbudowana maszyna BM1 zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2023 r. i osiągnie pełną wydajność do końca 2025 r., jednak rozbudowa maszyny to tylko część tego imponującego projektu.

Bardziej powtarzalna i zrównoważona produkcja tektury

- Najważniejszym wynikiem tego projektu dla naszych klientów będzie zwiększona dostępność zrównoważonych produktów o niskiej gramaturze, które pomagają zmniejszyć ślad węglowy opakowań – mówi Jonas Adler, kierownik ds. produktów z tektur litych w Husum. - Maszyna BM1 produkuje takie tektury jak MetsäBoard Pro FBB Bright, MetsäBoard Natural FBB, MetsäBoard Pro FSB Cup i MetsäBoard Natural FSB Cup. W składzie tych popularnych i zaufanych produktów nie będzie żadnych zmian, po prostu będzie ich więcej i będą produkowane w jeszcze bardziej powtarzalny, przewidywalny i zrównoważony sposób – podkreśla.

Automatyzacja wprowadza w nowy wymiar wydajności

Oprócz samej rozbudowy maszyny do produkcji tektury, zakres przedsięwzięć wpisanych w projekt rozbudowy w Husum jest o wiele szerszy. Na przykład, zainstalowana zostanie nowa nawijarka i automatyczna obsługa tamborów. „Obsługa i transport tamborów będą zautomatyzowane na całym odcinku od maszyny powlekającej do magazynu z tamborami” – wyjaśnia Adler. „Jest to nie tylko bardziej wydajne, ale także bezpieczniejsze”. Zwiększenie poziomu automatyzacji oznacza również, że operatorzy produkcji mogą skupić się na tym, co robią najlepiej: produkcji tektury zrównoważonej najwyższej jakości.

W porcie w Husum znajduje się obecnie tymczasowy magazyn do przechowywania gotowych produktów, aby uniknąć zakłóceń w dostawach, gdy maszyna BM1 zostanie zamknięta w związku z pracami nad rozbudową jesienią w 2023 roku. Budowany jest również nowy magazyn specjalnie na potrzeby magazynowania tamborów wysyłanych do klientów w USA, gdzie popyt na lekkie tektury Metsä Board rośnie, ponieważ klienci starają się zastąpić plastik w swoich produktach opakowaniowych. 

- Wydajność to słowo, które najlepiej oddaje cel całego przedsięwzięcia – mówi Adler. - Wiele trudu włożono w to, aby cała organizacja pracy w zakładzie była jeszcze bardziej płynna i wydajna. Na przykład, będziemy dysponować miejscami do tymczasowego przechowywanie zwojów, aby spłaszczyć szczytową produkcję oraz będziemy posiadać zautomatyzowaną obsługę do umieszczania zwojów w kasetach według wymagań klientów na rynek amerykański.

Pełną parą na drodze do produkcji bez stosowania paliw kopalnych

W celu zwiększenia mocy produkcyjnych, pod koniec 2022 roku w celulozowni Husum uruchomiono nowy kocioł sodowy i turbinę, które zaopatrują zakład w parę i dostarczają energię elektryczną z wykorzystaniem biosurowców. Oczekuje się, że łącznie zwiększą one produkcję energii elektrycznej o około 330 gigawatogodzin rocznie. Oznacza to, że samowystarczalność elektryczna zakładu wzrośnie do ponad 80%.

- Kocioł sodowy zapewnia bardziej stabilną produkcję pary, co przekłada się na bardziej powtarzalny proces produkcji i jakość tektury. Lepsza jakość i powtarzalność procesu produkcji oznacza dla naszych klientów powstawanie mniejszej ilości odpadów, więc jest to kolejna rzecz, dzięki której poprawiamy zrównoważony rozwój naszych produktów – mówi Adler.

Największa i najnowocześniejsza maszyna do produkcji tektury w Europie 

Mierząca 213 metrów i posiadająca wydajność 600 000 ton rocznie, unowocześniona maszyna BM1 do produkcji tektury w zakładzie w Husum będzie największą i najnowocześniejszą maszyną do produkcji tektury w Europie po osiągnięciu pełnej wydajność, co nastąpi w 2025 roku. Za projektem stoi wykwalifikowany zespół inżynierów i operatorów produkcji, którzy koncentrują się na dostarczeniu doskonałej jakości produktu i zapewnieniu, że ta istotna część podróży Metsä Board do produkcji w 100% wolnej od paliw kopalnych zakończy się sukcesem.

Projekt rozbudowy maszyny do produkcji tektury BM1 w Husum liczbach

  • 750 osób pracujących przy projekcie
  • Długość maszyny wydłużona o 54 metry
  • Wzrost rocznej zdolność produkcyjnej o 200 000 ton
  • Wzrost samowystarczalności energetycznej o 30% dzięki nowemu kotłowi sodowemu i turbinie

Źródło: Metsä Board