Stora Enso finalizuje sprzedaż papierni Hylte firmie Sweden Timber

05/04/2023
Stora Enso finalizuje sprzedaż papierni Hylte firmie Sweden Timber
Stora Enso poinformowała o sfinalizowaniu sprzedaży zakładu Hylte (Szwecja), wytwarzającego papiery gazetowe, i wszystkich należących do niego zasobów firmie Sweden Timber, zajmującej się produkcją i sprzedażą drewna tartacznego. Transakcja, zaanonsowana 27 stycznia br., opiewa na kwotę ok. 18 mln euro. W jej rezultacie roczne moce produkcyjne Stora Enso w obszarze papierów gazetowych spadną o 245 tys. ton. Bazując na wynikach koncernu za 2022 r. oczekuje się, że roczne przychody Stora Enso ze sprzedaży zmniejszą się o ok. 160 mln euro.
 
Jak informowano wcześniej, obok odpisu z tytułu utraty wartości w wysokości 19 mln euro za 4. kwartał 2022 r. – firma zaksięguje jednorazową stratę ze zbycia w wysokości około 35 mln euro w zysku operacyjnym (wg IFRS) za 1. kwartał 2023 jako element wpływający na porównywalność. Finalne wartości zostaną uwzględnione w dniu zamknięcia transakcji. Stanowiąca część anonsowanego wcześniej przez Stora Enso planu sprzedaży jej czterech z pięciu zakładów papierniczych, nie wpłynie w jakikolwiek sposób na działalność w obszarze włókien formowalnych i biokompozytów, prowadzoną w Hylte przez dział Stora Enso Packaging Solutions. 

Wspomniany plan został ukończony 27 stycznia 2023 r., gdy firma podpisała umowę dotyczącą sprzedaży papierni Hylte i zrezygnowała ze zbycia zakładów Anjala (Finlandia). Sprzedaż papierni Nymölla (Szwecja) została sfinalizowana 2 stycznia br. – wraz ze wszystkimi zasobami zakład przejęła firma Sylvamo. Z kolei 1 marca br. zakończona została sprzedaż papierni Maxau (Niemcy) firmie Schwarz Produktion. Z dniem 1 stycznia br. dział Stora Enso Paper został rozwiązany – pozostałe w strukturach koncernu zakłady Langerbrugge (Belgia) i Anjala zostały zintegrowane – w kontekście raportowania – z jednostką biznesową Packaging Materials. 

Zgodnie z przyjętą strategią, firma zamierza koncentrować swoją działalność na przyszłościowych obszarach o dużym potencjale długoterminowego wzrostu. Należą do nich: opakowania, rozwiązania budowlane oraz innowacje w zakresie biosurowców.
 
Sweden Timber to należąca w 100% do kapitału szwedzkiego, dynamicznie rozwijająca się firma z branży drzewnej. Zajmuje się produkcją i sprzedażą wysokiej jakości wyrobów bazujących na drewnie, skierowanych do przemysłu budowlanego oraz firm zajmujących się sprzedażą drewna. Jej produkcja trafia na rynek lokalny oraz na eksport. Jej obecne zasoby składają się z tartaków i zakładów obróbki drewna, zlokalizowanych w czterech szwedzkich miastach: Malmbäck, Hjortkvarn, Skillingaryd i Mora.

Fot.: Stora Enso