Stora Enso przeniesie się do biurowca z drewna

06/11/2019
Stora Enso przeniesie się do biurowca z drewna

Fińskie towarzystwo ubezpieczeń emerytalnych Varma to strategiczny partner firmy Stora Enso przy budowie jej nowej siedziby głównej, zlokalizowanej w centrum Helsinek. Skandynawski koncern wynajmie część powierzchni biurowca, który – jak podkreśla – ma stanowić przykład najwyższej klasy, nowoczesnego projektu architektonicznego, bazującego na elementach wykonanych z drewna.

- Jako firmie specjalizującej się w materiałach odnawialnych, bardzo nam zależy, by nowa siedziba główna Stora Enso mieściła się w nowoczesnym budynku wykonanym z drewna, wpisującym się w politykę zrównoważonego rozwoju. Miło nam, że partycypujemy w tym projekcie budowlanym, który reprezentuje najwyższe światowe standardy architektoniczne, a zarazem umożliwi naszemu personelowi pracę w przestrzeni pracowniczej najlepszej z możliwych. Co więcej, mamy tu do czynienia z rozwiązaniem wydajnym kosztowo, które przyniesie znaczące oszczędności finansowe w porównaniu z obecną lokalizacją naszej siedziby głównej – mówi Seppo Parvi, dyrektor finansowy Stora Enso i Country Manager odpowiedzialny za rynek Finlandii.

Powstający budynek będzie się mieścił przy ul. Katajanokanlaituri 4 w Helsinkach. Varma odpowiada za rozpisanie konkursu architektonicznego na jego projekt oraz za uzyskanie dla biurowca proekologicznego certyfikatu LEED Platinum, mającego potwierdzać realizowaną przez Stora Enso – także w postaci nowej siedziby – politykę zrównoważonego rozwoju. W budowie zostaną wykorzystane m.in. proekologiczne materiały drewniane z oferty skandynawskiego koncernu, które mają zapewnić mniejszy tzw. ślad węglowy przy eksploatacji budynku. Firma podkreśla, że przestrzenie biurowe wykonane z drewna cechuje lepsza jakość powietrza, którym oddychają pracownicy, co wpływa na wyższą ich wydajność, niższy poziom stresu i mniejszą skłonność do zachorowań.  

- Drewno to jedyny materiał budowlany dedykowany projektom na dużą skalę, który można w pełni poddać recyklingowi; jest przy tym odnawialny i nadaje się do ponownego wykorzystania. Zastosowanie tego surowca pozwoli nam obniżyć emisję dwutlenku węgla, związaną z użytkowaną powierzchnią biurową, nawet o 75%. Jestem bardzo podekscytowany tym, że nasze know-how i doświadczenie w dziedzinie konstrukcji wykonanych z drewna będziemy mogli wykorzystać przy projekcie, który może być krokiem milowym w budownictwie dla całych Helsinek. Jestem szczęśliwy, że zarówno władze miasta, jak też firma Varma są zainteresowane promowaniem proekologicznych budynków bazujących na drewnie – dodaje Jari Suominen, kierujący działem Wood Products w Stora Enso.

Stora Enso w swojej obecnej siedzibie znajdującej się w Helsinkach, zaprojektowanej przez Alvara Aalto i wybudowanej w 1962 roku, zatrudnia ok. 450 osób. Z uwagi na zastosowaną tu koncepcję architektoniczną, nie jest on łatwo adaptowalny do wymagań stawianych przed współczesną, nowoczesną przestrzenią biurową. Firma oczekuje, że budowa jej nowej siedziby zostanie ukończona w 2023 roku.