W Laakirchen powstanie jeden z największych zakładów produkujących opakowaniowy papier makulaturowy w Europie

28/10/2021
W Laakirchen powstanie w jeden z największych zakładów produkujących opakowaniowy papier makulaturowy w Europie
Grupa HEINZEL rozbuduje papiernię w Laakirchen do jednego z największych zakładów produkujących papier opakowaniowy z makulatury w Europie.

Rady nadzorcze spółek Laakirchen Papier AG i Heinzel Holding GmbH podjęły decyzję o szeroko zakrojonych inwestycjach w zrównoważony rozwój austriackiej papierni w Laakirchen w celu zapewnienia przyjaznej dla środowiska przyszłości. W ramach programu inwestycyjnego o wartości ponad 100 milionów euro, maszyna papiernicza nr 11 (PM11), która obecnie produkuje superkalandrowane papiery do czasopism, katalogów i druków reklamowych, zostanie przekształcona w wysokowydajną maszynę do produkcji niskogramaturowych papierów bazowych do produkcji tektury falistej na bazie makulatury.

- Papiery opakowaniowe z recyklingu są produktem przyszłości i są całkowicie zgodne z zasadami zrównoważonej gospodarki cyrkularnej - mówi Kurt Maier, Prezes Zarządu HEINZEL GROUP. - Z łączną produkcją ponad miliona ton na dwóch maszynach papierniczych, Laakirchen stanie się jednym z największych miejsc produkcji tych wyrobów w całej Europie.

Rozpoczęto już przygotowania do przebudowy i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. Na rynku papiery bazowe produkcji tektury falistej wytwarzane na maszynie papierniczej PM11 będą dostępne po raz pierwszy w połowie 2023 roku. - Oznacza to również, że w 2023 roku całkowicie wycofamy się z rynku papieru publikacyjnego - mówi Franz Baldauf, dyrektor finansowy Laakirchen Papier AG. - Do tego czasu chcemy niezawodnie zaopatrywać tych klientów, którzy dziś kupują u nas papier SC. Jest to ważne przy obecnym niedoborze papieru na rynku - dodaje Baldauf.

Maszyna PM11 o szerokości 8,90 m będzie produkować niskogramaturowy papier bazowy z makulatury o gramaturze od 70 gramów na metr kwadratowy. Produkty testliner i fluting z Laakirchen sprzedawane są pod nazwą "starboard" i znajdują zastosowanie szczególnie do opakowań wysyłkowych, ale są również stosowane w opakowaniach przemysłowych, jak również w opakowaniach produktów rolnych lub urządzeń elektronicznych. Pełna wydajność maszyny papierniczej PM11 wyniesie ponad 550 000 ton papieru rocznie. Przekształcenie produkcji wymaga daleko idących inwestycji w zakładzie w Laakirchen. Między innymi zostanie zbudowana dodatkowa beztlenowa oczyszczalnia ścieków do produkcji biogazu, co zmniejszy zużycie paliw kopalnych na terenie zakładu.

- Dzięki tej inwestycji GRUPA HEINZEL umacnia swoją pozycję jako producent papieru opakowaniowego z recyklingu - mówi Sebastian Heinzel, udziałowiec GRUPY HEINZEL. - Rynek ten silnie się rozwija, między innymi ze względu na wzrost sprzedaży detalicznej w Internecie oraz coraz częstsze wypieranie opakowań z tworzyw sztucznych. Niezrównaną zaletą papierni w Laakirchen jest jej położenie w sercu Europy oraz wydajne i nowoczesne maszyny.

Zaopatrzenie Laakirchen w makulaturę zapewnia Bunzl & Biach, firma handlująca makulaturą z Grupy HEINZEL. Papiery z Laakirchen będą dystrybuowane razem z produktami Raubling Papier GmbH poprzez własną sieć sprzedaży heinzelsales.