Metsä Board zwiększa produkcję białego kraftlinera w Kemi

29/09/2023
Metsä Board zwiększa produkcję białego kraftlinera w Kemi

Program rozwoju fabryki białych kraftlinerów Metsä Board w Kemi został zakończony równolegle z budową nowej fabryki bioproduktów Metsä Fibre. Metsä Board i Metsä Fibre należą do Metsä Group. Oprócz zwiększenia wydajności zakładu o 40 000 ton rocznie, program rozwoju zmniejszy zużycie energii w zakładzie o 5%, a zużycie wody o około 40% na wyprodukowaną tonę.

Zakład produkcji tektury w Kemi jest największym na świecie producentem bielonego kraftlinera powlekanego, a jego produkty są wykorzystywane jako materiał wierzchni do produkcji opakowań z tektury falistej na całym świecie. Program rozwoju zwiększy roczną zdolność produkcyjną białych kraftlinerów w fabryce Kemi do 465 000 ton, z których większość będzie sprzedawana w Europie i Ameryce Północnej.

Program rozwoju zakładu w Kemi obejmował trzy części: zwiększenie rocznej zdolności produkcyjnej białego kraftlinera o 40 000 ton, poprawę efektywności energetycznej i wodnej oraz przeniesienie linii produkcyjnej niebielonej masy celulozowej do Metsä Board. 

W zakładzie produkcji tektury zbudowano nowy filtr tarczowy o większej wydajności, dzięki czemu obieg wody jest bardziej domknięty, co zapewnia znaczne oszczędności w zużyciu wody. Nowe wieże do odzysku ciepła w zakładzie mają większą wydajność w wychwytywaniu ciepła odpadowego i ponownym wykorzystywaniu go w systemie. Dostarczanie masy celulozowej z drewna brzozowego na wierzchnią warstwę linera w postaci wysuszonej z fabryki bioproduktów zwiększy w przyszłości zarówno wydajność energetyczną, jak i produkcyjną maszyny do produkcji tektury.

Aby umożliwić zwiększenie mocy produkcyjnych, dokonano modernizacji maszyny do produkcji tektury i operacji wykończeniowych oraz usprawniono produkcję. Przykładowe zmiany obejmują zwiększenie wydajności nawijarki, automatyczny transfer zwojów maszynowych z maszyny produkującej tekturę do nawijarki, w pełni zautomatyzowany załadunek zwojów i nowy łańcuch logistyczny między głębokowodnym portem Ajos w Kemi.

W ramach programu rozwoju linia produkcyjna niebielonej masy celulozowej Metsä Fibre zostanie przeniesiona do Metsä Board w zmodernizowanym stanie. Roczna wydajność linii produkcyjnej będzie wynosić 180 000 ton masy celulozowej z drewna miękkiego, która będzie wykorzystywana do produkcji spodniej warstwy kraftlinera Kemi.

Biały kraftliner produkowany w Kemi jest uznawany na rynku za lidera pod względem jakości i zrównoważonego rozwoju.

- Na całym świecie klienci, gdy mają na myśli wysokiej jakości powlekany biały kraftliner, wymieniają „Kemi”. Lekkie i wytrzymałe kraftlinery odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu śladu węglowego opakowań z tektury falistej. Ta inwestycja spełnia potrzeby naszych klientów poprzez zwiększenie dostępności materiałów opakowaniowych o jeszcze lepszej wydajności środowiskowej - mówi Mika Joukio, CEO Metsä Board.

Fot.: Metsä Board