Przyszłość rynku opakowań z tektury falistej

13/04/2016
Rynek opakowań z tektury falistej

Wartość rynku opakowań z tektury falistej przez najbliższe 5 lat będzie wzrastać, by w roku 2021 osiągnąć poziom 269 miliardów dolarów, a przemysł opakowań zużywać będzie 160 mln ton tektury rocznie - informuje w swoim najnowszym raporcie agencja badań rynkowych Smithers Pira. W roku 2015 wartość rynku wyniosła 222 mld dolarów.

Co ważne z perspektywy dostawców materiałów, przetwórców i użytkowników w różnych segmentach i regionach, zapotrzebowanie na tekturę będzie zróżnicowane. Wyższe zużycie ma wystąpić w branży urządzeń elektrycznych i żywności przetworzonej, a niższe w produkcji i wyrobów z papieru, takich jak papier biurowy oraz żywności świeżej.

Globalny wzrost popytu na opakowania z tektury falistej wykazuje oznaki spowolnienia. W latach 2009-2015, zużycie tektury falistej wzrastało średnio o 4,3% rocznie, ale oczekuje się, że w latach 2016-2021 zmniejszy się do 3,6% rocznie. Wynika to głównie ze względu spowolnienia gospodarki chińskiej w połączeniu z słabymi perspektywami dla Ameryki Północnej i Europy Zachodniej.

Zmiany dokonujące się w branży są powodowane dążeniem do obniżenia kosztów surowców czy energii w zakładach produkcyjnych. Istnieją również pozytywne zmiany w przemyśle tektury falistej, takie jak przedstawione ostatnio badania, z których wynika, że stosowanie sztywnych pojemników plastikowych w dostawie pomidorów w Meksyku, może być z powodzeniem zastępowane przez opakowania z ​​tektury falistej.

- Popyt na opakowań z tektury falistej uzależniony jest również od czynników makroekonomicznych, w tym zagadnień takich jak urbanizacja, rosnące dochody w gospodarkach wschodzących, starzenie się populacji, zmniejszenie rodzin. Jednak konkretne trendy i mechanizmy przemysłowe mają tendencję do wywierania większego i bardziej bezpośredniego wpływu na rynek- powiedział  Stephen Harrod, autor raportu.

Odnotowano wyraźne przesunięcie rynku w kierunku wschodnim.  Udział  Azji w rynku  w roku 2009 wynosił ponad 40%, a w roku 2015 już ponad 46% i taka tendencja prawdopodobnie utrzyma się w średnim okresie czasu, by w roku 2021 stanowić więcej niż połowę globalnego rynku. Może to być wynikiem rozpoczętego przez rząd chiński programu uwolnienia rynku i zamknięcia przestarzałych, nieefektywnych maszyn papierniczych.

Coraz częstsze zakupy konsumentów w internecie powodują falę innowacji na rynku opakowań z tektury falistej. Producenci projektują nowe opakowania mające być łatwe do otwarcia, zapewnić bezpieczny transport towarów za pośrednictwem usług pocztowych lub kurierskich, a także obniżyć koszt dostawy.