Sekrety produkcji papieru ozdobnego

01/07/2021
papier ozdobny

Historia produkcji papieru liczy setki lat. Według chińskich kronik został on wynaleziony już około 105 r. n.e. Jednak przez ten czas znacznie zmienił się jego wygląd, jakość i oczywiście metody produkcyjne. Możemy też wyróżnić wiele rodzajów i zastosowań papieru. Jedną z popularnych form jest papier ozdobny, który często służy nam między innymi do pakowania prezentów. W poniższym artykule krótko scharakteryzujemy jego skład i omówimy proces produkcji.

Tajemnica tkwi w składzie

Surowce użyte do produkcji papieru mają istotny wpływ na jego wygląd, właściwości mechaniczne oraz zastosowanie. Składnikiem, na którym opiera się produkcja jest celuloza pochodząca głównie z drewna lub makulatury. Do produkcji mocnych papierów do pakowania typu Kraft stosuje się zwykle czystą celulozę. Pozyskiwana jest w procesie roztwarzania drewna i charakteryzuje ją brązowa barwa. Ekologiczne papiery ozdobne często imitują typ Kraft, ale zazwyczaj do ich produkcji stosuje się barwioną makulaturę.

Większość papierów ozdobnych produkowana jest z celulozy bielonej. W wersji bardziej przyjaznej środowisku wytwarza się go także z włókien wtórnych, które pochodzą z makulatury. Taki papier charakteryzują jednak gorsze parametry wytrzymałościowe, niższa białość i obecność wtrąceń.

Producenci stworzyli także receptury, w których zamiast celulozy lub makulatury stosuje się inne materiały, takie jak pozostałości włókien, które pochodzą z przerobu organicznych surowców bądź recyklingu skór czy też szmat. Jednym z najczęściej stosowanych zamienników jest bawełna, którą wykorzystuje się do ekskluzywnych papierów ozdobnych.

Popularne dodatki

Powiedzieliśmy już o głównym składniku, z którego wytwarzany jest papier, a teraz czas na kilka słów na temat dodatków. Substancje dodawane do masy papierniczej to przede wszystkim wybielacze optyczne, środki zaklejające oraz retencyjne, barwniki, wypełniacze w postaci kaolinu, ale także wiele innych dodatków. Wpływają one na właściwości oraz wygląd papierowego podłoża, ale też poprawiają ruchowość maszyny papierniczej.

Wszystkie składniki potrzebne do produkcji papieru mieszane są w kadziach, gdzie dodatkowo się je rozcieńcza i powstałą masę papierniczą kieruje się na specjalistyczne maszyny do dalszego procesu przetwarzania.

Ostatni etap produkcji

Ostateczny wygląd papieru ozdobnego możemy mieć już gotowy bezpośrednio po zdjęciu z maszyny papierniczej. Efekt ten uzyskujemy w przypadku papierów transparentnych, niepowlekanych czy też ekologicznych. Jednakże niektóre podłoża papierów ozdobnych wymagają jeszcze dodatkowych procesów wykańczających. Należy do nich np. gładzenie maszynowe, które poprawia gładkość (papiery satynowe z serii DCP) lub tłoczenie struktury nadające właściwy efekt papierom fakturowanym.

Ostatni etap produkcji to cięcie porzeczne oraz wzdłużne papieru ozdobnego, do określonego formatu. Następnie papier jest pakowany i dystrybuowany.

produkcja papieru ozdobnego

Oferta dodatków chemicznych

Proces produkcji papieru jest bardzo ważny i wymaga zastosowania odpowiedniej jakości produktów. Chemiczne dodatki udoskonalają i ułatwiają ten proces. Sprawdzone preparaty gwarantują lepsze właściwości wyrobów gotowych. Wśród wyróżniających się na rynku producentów dodatków chemicznych jest Grupa PCC. W ofercie katalogu produktowego posiada szeroką gamę surowców dla przemysłu celulozowo – papierniczego – odwiedź Portal Produktowy Grupy PCC.