Wzrost produkcji celulozy i tektury w Finlandii

24/08/2015
produkcja celulozy i tektury w finlandii

Fińska Federacja Przemysłu Leśnego (FFIF) poinformowała, że produkcja celulozy i tektury opakowaniowej w Finlandii w pierwszej połowie roku wzrosły. Natomiast wielkość produkcji papieru do drukowania i pisania pozostała na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Sektor leśny odgrywa istotną rolę w generowaniu przychodów z eksportu do Finlandii. Produkty przemysłu leśnego stanowiły 21,7% eksportu krajowych w okresie od stycznia do maja.

W okresie od stycznia do czerwca zostało wyprodukowanych w Finlandii 5,3 mln ton papieru i tektury, tj. o prawie jeden procent więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

Około 3 mln ton papieru do druku i pisania zostało wyprodukowane w Finlandii w pierwszej połowie roku, tj. prawie bez zmian z analogicznym okresem 2014 roku.

Produkcja tektury do produkcji opakowań nadal systematycznie rośnie. 1,6 mln ton tektury zostało wyprodukowane w okresie styczeń-czerwiec, tj. o ponad 5% więcej niż rok wcześniej.

W pierwszej połowie roku wzrosła także produkcja celulozy i wyniosła 3,6 mln ton, tj. o prawie 3% więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

Prodkcja drewna z drzew iglastych w okresie styczeń-czerwiec wyniosła 5,5 mln metrów sześciennych. Tutaj odnotowano spadek produkcji o 4% w porównaniu do roku poprzedniego.

Nadchodzące decyzje polityczne będą miały istotny wpływ na konkurencyjność sektora leśnego w Finlandii, zauważa FFIF.

- Kompleksowa umowa społeczna jest potrzebna obok bardzo umiarkowanych podwyżek w ciągu najbliższych kilku lat, jeśli chcemy odzyskać konkurencyjność fińskiej gospodarki - powiedział Timo Jaatinen, dyrektor generalny FFIF. - To pozwoli nam zmniejszyć lukę, która powstała między Finlandią a kluczowymi krajami konkurencyjnymi.

- Promowanie korzystnych rozwiązań operacyjnych dla sektora leśnego, będącego najbardziej istotnym składnikiem biogospodarki, pozwoli zrealizować oczekiwania, które mają być siłą napędową ogólnej aktywności gospodarczej kraju - wyjaśnia Jaatinen.

Długotrwała i spójna polityka przemysłowa jest warunkiem koniecznym do realizacji licznych projektów inwestycyjnych sektora leśnego.

- Aby pobudzić biogospodarkę są potrzebne konkretne działania, mające zabezpieczyć dostawy surowców drzewnych w branży - powiedział Jaatinen. - Ponadto, inwestycje infrastrukturalne muszą być skierowane na podstawowe utrzymanie sieci dróg i zwiększenia efektywności transportu kolejowego - dodał Jaatinen.